Ilustrační foto FOTO: Profimedia.cz
„Je to pro mě obrovské zklamání. Oslovil jsem primátora v duchu volebního programu ČSSD ve vztahu k našim seniorům a očekával od něho jako vrcholného představitele této strany lidský a sociálně vstřícný přístup. Místo očekávané pomoci a podané ruky přišel z kanceláře primátora podnět správnímu orgánu, že já a rada neoprávněně užíváme znak města Plzně,“ řekl Právu Tyšer s tím, že před komisí vypovídal už minulý týden.
Tvrdí, že v rámci svého fungování vždy znak užíval důstojným způsobem, ať už jako občan, nebo právnická osoba.
„V žádném případě z toho nemám ekonomický prospěch. Naopak, jak vyplývá z poslání spolku, svoji činnost jsem vyvíjel jen a pouze za účelem pomoci seniorům, uspokojování jejich kulturních, společenských a sociálních potřeb,“ pokračoval Tyšer.
Upozornil také na to, že vizitky si nechal vyrobit firmou, která má oficiálně raznici s městským znakem k dispozici. „Nikdo po mně žádné povolení nechtěl,“ dodal předseda spolku.
Rada seniorů města Plzně sdružuje devět organizací s více než tisícovkou členů. „Chtěli jsme vytvořit na jednom místě centrum s názvem Dobře informovaný senior, kde bychom zajišťovali hlavně poradenství ve věcech právních, majetkových, ale i poradenství při jednání se státními institucemi či s úřady veřejné správy,“ vysvětlil Tyšer s tím, že v plánu bylo seniory naučit i základy elektronické komunikace.
Objekt v Husově ulici podle Tyšera vyhovoval z hlediska dobré dostupnosti od zastávek veřejné dopravy. „Tyto prostory jsou dlouhodobě volné. Požadovali jsme cenu pronájmu 250 korun za metr čtvereční za rok, což je obvyklé pro spolkové a neziskové organizace,“ uzavřel Tyšer.
Primátor: Podnět jsem nedal
Primátor Martin Zrzavecký tvrdí, že nikdo žádný podnět přestupkové komisi nedal. „Používání symbolů města řeší s panem Tyšerem vedoucí odboru správních činností. Cílem je, aby Rada seniorů používala znak města v souladu se Statutem města Plzně. Pan Tyšer byl na tento postup několikrát ústně upozorněn,“ prohlásil Zrzavecký.
Ze statutu vyplývá, že znak mohou používat všechny orgány a organizační složky města, jakož i příspěvkové organizace a jiné právnické osoby, ve kterých je město jediným členem, společníkem nebo akcionářem.
„Důstojným způsobem mohou znak užívat i občané města, a to pouze v případě, nejde-li o užití ke komerčním účelům či propagaci jejich podnikatelské činnosti,“ říká statut.